Jóval többet kereshetnek az átlagnál az akkumulátorgyárakban dolgozók

 

Szinte minden hónapban érkezik hír egy új nagyberuházásról, és ezek egyre gyakrabban keleti cégek befektetései. Több kritikus is azt mondja, hogy a szóban forgó cégek alacsony hozzáadott értékű munkafolyamatokat hoznak ide, ebből nem lesz felzárkózás, sőt beszorulunk a közepes fejlettség csapdájába. De ez valóban így lenne? Erre keresték a választ az MCC Feszt pénteki panelbeszélgetésén, ahol Komjáthi Imre, az MSZP társelnöke, és Joó István, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója ütköztették érveiket – számolt be róla az index.hu.

Joó István szerint „a lényeges az, hogy mi a célja az iparosításnak. A nap végén az a legfontosabb, hogy jól keressenek az emberek” – fogalmazott a vezérigazgató, aki egyben befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztos is.

Joó István elmondta, hogy az átlagnál mennyivel lehet többet keresni egy akkumulátorgyárban úgy fizikai, mint szellemi dolgozóként.

Egy akkumulátorgyár 830 ezer forintot fizet a kétkezi munkáért, míg ez máshol átlagosan 530 ezer forint. Ha valaki szellemi munkát végez egy akkumulátoripari szereplőnél, akkor átlagosan 1 millió 200 ezer forint fizetést kap, míg a feldolgozóipari átlag ennél alacsonyabban, 900 ezer forint körül mozog.

Összességében egy 300 ezer forintos különbség rajzolódik ki az akkumulátorgyárak javára. „Ha megnézzük a számokat, akkor az látható, hogy egy akkumulátorgyárban egy óra alatt háromszor annyi hozzáadott értéket állítanak elő, mint amilyen a feldolgozóipari átlag” – világított rá a kormánybiztos. Hozzátette, hogy 2010-hez képest hozzávetőleg egymillió új munkahelyet is teremtett a kormányzat, tehát az is a gazdaságpolitika homlokterében van, hogy legyen hol dolgoznia az embereknek. Joó István hozzátette, érdemes már a következő lépésre koncentrálni, ez pedig az együttműködés a betelepülő vállalatokkal a kutatás-fejlesztésben.

Ahogy a Dehiren korábban olvashatták: a Debrecenben gyárat építő kínai vállalattal az önkormányzat az elmúlt év során többször egyeztetett a lakosság érdekében, ennek eredményeként a CATL új hűtési megoldást és sokkal víztakarékosabb rendszert alkalmaz majd.

A CATL akkumulátorgyár Debrecenben épülő bázisán július elején elkészült az első egység, a próbagyártás pedig a jövő év elején indulhat majd el.

FORRÁS: DEHIR.HU