Debrecen – Ez is szóba került a vízügyi szakemberek részvételével tartott pódiumbeszélgetésen.
Debrecen, a Zöld Őrváros címmel rendeztek konferenciát kedden a Csokonai Fórumban, az Orfeumban. Ennek részeként tartottak egy pódiumbeszélgetést Láng István főigazgató (Országos Vízügyi Főigazgatóság); Lengyel Szabolcs, tudományos tanácsadó (Biodiverzitási, Vízgazdálkodási és Klímaváltozási Koordinációs Kutatóközpont), Grigorszky István, egyetemi tanár, a DE TTK Hidrobiológiai Tanszék vezetője és Kóthay László vízépítő mérnök, volt vízügyi szakállamtitkár részvételével, Gulyás István, az M5 szerkesztő-műsorvezetője moderálásával.
Nincsenek tabuk, mindenről beszélni kell ezen a pódiumbeszélgetésen, főleg arról, hogy mit teszünk a debreceniekért – vezette be az eseményt Gulyás István. S rögtön rá is kérdezett Láng Istvánnál arra, mibe került ez az egész – azaz a Civaqua első üteme.
16 milliárd forintba – hangzott el a válasz. A szakértő elárulta, amikor megnyíltak az uniós források, már kész terveik voltak, tudták mit, mire fordítanak.
Kóthay László vízépítő mérnök, volt vízügyi szakállamtitkár arról beszélt, hogy személyes kudarcként élte meg, amikor a kétezres évek elején leszavazták a programot, s nagy sikernek, hogy eljutottak ide. Ahogy kifejtette, azért is öntözni kell, hogy a löszt helyben tartsák, megkössék – s ne fújja be abba a „gödörbe” a szél, ahol Debrecen fekszik.
Ahogy a beszélgetésen elhangzott: három tényezőből legalább kettő kell ahhoz, hogy egy hely élhető legyen. Debrecenben erdő van, de hegy nincs, azt nem is lehet idehozni, ezért vízre van szükség.
– ahogy Grigorszky István fogalmazott. A szakértő szerint a megújuló vízkészlettel kapcsolatban óriási elvárások vannak, akár a turizmus, akár a gazdálkodás, vagy az egészség irányából közelítünk.
A debreceniek azt tapasztalhatják majd, hogy visszatér az élővilág, lesznek majd mocsári teknősök, levelibékák, szitakötők, párásabbá válik a levegő – erről Lengyel Szabolcs beszélt. Mint mondta, ha víz jön Debrecenbe, az az embereknek is sokat jelent majd, nem csak az állatvilágnak. Beszélt az invazív fajokról, melyek hatnak majd a területekre, és feladatot is jelentenek majd, hiszen ha például hódok is elszaporodnak, akkor rájuk is figyelni kell, hol legyen, hol ne legyen helyük.
Szóba került az akkumulátorgyárak kérdése is, van-e bármi köze a Civaqua-programnak azokhoz. Láng István jelezte, 25 éve senki nem gondolkodott ilyesmiről, és ahogy Kóthay László is megfogalmazta, akkor ilyesmi szóba sem jött.
„A Civaqua-program nem ipari vízigények ellátására született” – jelentette ki a szakember.
Grigorszky István arról beszélt, hogy a felszíni és a felszín alatti vízkészleteket nem nagyon lehet egymástól elkülöníteni. Sokszor mélyebben van a Tisza szintje, mint a mi talajvizünk Debrecenben, ez egy alaphelyzet, és ez globálisan nem fog belátható időn belül megváltozni, a vízpótlásra ezért is szükség van.
Lengyel Szabolcs reményét fejezte ki, hogy újraélednek a vizes helyek a Nagyerdőben. Szólt a klímaszabályozásról, a hősziget-jelenségről is, ami télen 3,3 fok, nyáron 1,8 fok Debrecenben, és ezt a beépített felületek okozta hatást ellensúlyozhatják a fásítások, a véderdősítések a Civaqua-program áldásos hatásaival. A városi fás területeknek köszönhetően kevesebb por kerül be a városba, a szél hatása is meg fog változni – összegezte.
Láng István szerint szigorítani kell a jogszabályokat, mert
Ahogy Kóthay László sorolta, a románok hatalmas pénzt ölnek abba, hogy az ukrán területek felől beúszó szemetet megfogják. Nekünk pedig itt, a fejekben kellene rendet tenni, utalt rá, hogy ne szórjuk szét a saját szemetünket – jelezte.
Grigorszky István szerint Debrecenben egészen jó a helyzet, az a tapasztalata, hogy itt talán kevesebbet szemetelnek az emberek a Tócó környékén. Lengyel Szabolcs ezzel szemben úgy látja, hogy az illegális szemetelők Debrecenben és környékén nem a vizekbe szórják, hanem az erdőbe viszik ki a felesleget.
Szerinte a természetnek teret kellene hagyni a Civaqua-programban, legyenek nádasok például.
A moderátor megszólította Papp László polgármestert is, aki úgy fogalmazott, Debrecen egy tiszta város, ezt mondják az ide látogató külföldiek is, ugyanakkor véget nem érő küzdelmet folytatnak az erdők tisztaságáért.
A Tócó-menti élőhelyekkel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy ott is vannak Natura 2000-es védett élőhelyek, amiket nem szabad megbolygatni. Ezek a beruházás mellett is érintetlenek maradhattak, és az eredeti, ősi környezetet őrzik továbbra is.
A szakemberek élénk párbeszédet folytattak a jelenlegi helyzetet és a lehetőségeket mérlegre téve.
– hozta a döbbenetes számot Kóthay László, ami egy újabb érv amellett, mennyire fontos a Civaqua-program.
Lengyel Szabolcs a vízpótlást illetve a vízvisszatartást emlegette, amihez a Civaqua-program is hozzájárulhat. Mint mondta, egyre inkább vannak olyan vélemények, hogy a belvízet akár ott kellene hagyni a szántóföldeken, ha olyan időszak van. Grigorszky István pedig arról beszélt, hol az a gazdák gondja, hogy nincs víz, hol az, hogy sok, és ezt kezelni kell. Ha jön egy új igény, akkor arra kell figyelni. A passzivitás olyan, mint egy magára hagyott ház, ahol minden romlik és egy idő után senki nem akar ott lakni – ezt pedig a vízgazdálkodásban nem engedhetik meg maguknak.
A szakember ezt követően kiemelte, hogy a debrecenieket büszkévé teheti ennek a rendszernek a kiépülése.
– Ebből profitálni lehet, erre építenünk kell a zöld innovációval kapcsolatos kommunikációban is.
– fogalmazott. Ez utóbbi gondolat kapcsán a beszélgetés során gyakran elhangzott –, és erre a szakemberek újra és újra ráerősítettek: ökológiai, vízügyi szempontokból is kiemelkedően fontos a Civaqua-program, de különösen azért, mert az emberi tényező, az emberek jóléte van a középpontban.
Zárásképpen Grigorszky István kihangsúlyozta, amellett, hogy megvalósult ez a projekt, fent is kell azt tartani. Úgy fogalmazott: nagyon fontos, hogy az állandóan változó világ mellett meg tudjuk őrizni a természet szépségének az állandóságát.
A konferenciáról a beszámolónkat itt olvashatják, a Zöld Őrvárosról szóló előadásról itt találnak további részleteket, a javaslatról pedig, hogy Debrecen pályázzon az Európa Zöld Fővárosa címre itt.