Barcsa Lajos: a Debrecenbe települő cégek is elkötelezettek a fenntarthatóság mellett

 

Az alpolgármester a Fiatal Közgazdászok Országos Találkozóján beszélt Debrecen gazdaságáról.

Debrecenben tartják a Fiatal Közgazdászok Országos Találkozóját (FIKOT), mely Magyar Közgazdasági Társaság Ifjúsági Bizottságának legrangosabb és egyik legrégebbi rendezvénye, idén már 41-ik alkalommal tartják meg.

Az október 11-én szervezett találkozón számos előadás, kerekasztal-beszélgetés és kapcsolatépítő program várt a résztvevőkre.

Pénteken előadást tartott Barcsa Lajos, Debrecen frissen újraválasztott alpolgármestere, aki az önkormányzat gazdálkodásáért, a pénzügyi folyamatok kontrolljával kapcsolatos feladatokat koordinálásáért, az önkormányzat vagyongazdálkodási, köznevelési, sport és intézmény-felújítási feladatainak irányításáért felel.

Barcsa Lajos

a város gazdaságfejlesztési folyamatairól úgy fogalmazott, hogy a fejlődésnek kéz a kézben kell járnia a fenntarthatósági törekvésekkel.

Úgy látja, ebben az ide települő cégek is partnerek, példaképp hozta a BMW-t, mely óriási napelemparkot is épít a gyára mellé.

Kitért arra, hogy fel fogják állítani a Debreceni Egyetem szakembereivel kidolgozott Környezeti Ellenőrző Rendszert, mely  16 komplex mérőállomással egy egységes, területileg az egész városra kiterjedő, összefüggő rendszert alkot, amely a nap 24 órájában, az év minden napján adatokat szolgáltat a környezetünkről.

Elmondta, hogy míg tíz évvel ezelőtt 160 hektárnyi ipari terület állt rendelkezésre, mostanra tízszer annyi, 1670 hektár, s ezek a területek be is népesültek. Hozzátette, az elmúlt tíz évben több mint 12 milliárd eurónyi működőtőke érkezett Debrecenbe, amely közel 20 ezer új bejelentett munkahellyel párosul,

Barcsa Lajos beszélt a 2025-ben induló Főnix Lakásprogramról is, mellyel a Debrecenben munkahellyel rendelkező, 35 éven aluli fiatalok lakhatását segítik majd. Mint elmondta, az önkormányzat a piaci bérleti díj egyharmadát támogatásként nyújtaná a programban részt vevő fiatalok számára, egyharmad részét a munkáltatók, egyharmad részét a fiatal munkavállalók fizetnék (ez utóbbi két arányról a munkáltató és a munkavállaló egyezhet meg, az önkormányzat csak a saját egyharmadát rögzíti).

Az alpolgármester közölte, hogy

az elmúlt tíz évben három és félszeresére nőtt a város iparűzési adóból származó bevétele,

úgy, hogy a BMW és a CATL még el sem kezdte a működését. Barcsa Lajos a fiatal közgazdászoknak is elmondta, Debrecen vezetése nem támogatja az iparűzési adó rendszerének kormány által tervezett átalakítását, aminek Papp László polgármester már többször is hangot adott.

Mint mondta, ezek a megnövekedett bevételek lehetőséget teremtenek egyre több jóléti intézkedésre, példaképp említette, hogy a Debrecenben tanuló, 14 év alatti gyerekeknek ingyenessé tették a közösségi közlekedést a városban, illetve elindították a debreceni panelprogramot.

FORRÁS:DEHIR.HU